A încetat din viaţă Helmut Kohl, fost cancelar al Germaniei

A încetat din viaţă Helmut Kohl, fost cancelar al Germaniei

Fostul cancelar german Helmut Kohl a murit la 16 iunie 2017, la vârsta de 87 de ani, în locuinţa sa din Ludwigshafen, sud-vestul Germaniei, conform agenţiilor internaţionale de ştiri.

Helmut Kohl, fost cancelar, artizanul reunificării germane, s-a născut la Ludwigshafen, la 3 aprilie 1930.

A urmat studii universitare de istorie, drept şi ştiinţe politice la instituţii de învăţământ din Frankfurt şi Heidelberg.

În 1947, a devenit membru al Uniunii Creştin-Democrate (UCD), iar în 1955 a fost cooptat în conducerea UCD, filiala landului Renania-Palatinat.

La 19 mai 1969 a devenit premier al landului Renania-Palatinat, iar în urma victoriei creştin-democraţilor în alegerile locale, de la 21 martie 1971, formează un guvern creştin-democrat.

În 1969, Helmut Kohl devine vicepreşedinte al CDU şi şeful Comisiei de programe a partidului. După înfrângerea suferită de CDU la scrutinul legislativ din 19 noiembrie 1972 şi retragerea lui Rainer Barzel de la conducerea partidului, Kohl a fost ales lider al Uniunii Creştin-Democrate (CDU), reales în 1977 şi în 1979. La 1 octombrie 1982 a fost ales cancelar federal.

În momentul reunificării Germaniei, 3 octombrie 1990, Kohl se afla la apogeul popularităţii sale.

În urma alegerilor din decembrie 1990, cancelarul federal Helmut Kohl a fost confirmat în funcţie, la 17 ianuarie 1991.

După scrutinul legislativ din octombrie 1994, UCD/UCS formează un nou cabinet de coaliţie condus de Kohl.

La alegerile pentru funcţia de cancelar federal, de la 27 septembrie 1998, când a candidat pentru cel de-al cincilea mandat, Kohl a fost înfrânt de contracandidatul său, Wolfgang Schäuble (47,9 la sută din sufragii). La 7 noiembrie 1998, Schäuble devine preşedinte al UCD, iar Kohl rămâne preşedinte de onoare al acestei formaţiuni politice.

Aflat la conducerea guvernului german timp de 16 ani fără întrerupere (1982-1998) şi al UCD timp de 25 de ani, Helmut Kohl a fost o personalitate-cheie a vremurilor sale, fiind artizanul reunificării Germaniei şi al configurării unei noi arhitecturi europene. A fost cel mai longeviv cancelar al Germaniei în perioada postbelică, conform agenţiei Reuters.

În urma scandalului din toamna anului 1999 privind unele surse de finanţare a partidului care a fost intens mediatizat în Germania, Helmut Kohl a demisionat, la 18 februarie 2000, din funcţia de preşedinte de onoare al formaţiunii.

Helmut Kohl a fost căsătorit cu Hannelore Kohl, născută Renner, care a murit la 5 iulie 2001. Kohl s-a retras din viaţa politică în anul 2002. A publicat câteva lucrări: „Curăţenie în spatele faţadelor” (1971); „Drumul spre răscruce” (1983); „Viitorul Germaniei în Europa” (1990).

A fost distins cu Marea Cruce de Merit (1970), Premiul internaţional Karl (1988, împreună cu Francois Mitterand), Premiul European pentru politică de stat al Fundaţiei FVS din Hamburg (1990), „Omul anului”, desemnat de ziarele „Financial Times” şi „Le Point” (1990) şi Rotary Internaţional Award of Honour (1991), Premiul Nehru pentru promovarea înţelegerii internaţionale (1991), Medalia Universităţii Berkley din California (1991), „Marea Cruce a Ordinului Leului” (Haga, 1999).

Postaţi un comentariu

Adresa dvs de mail nu va fi afişată.