Botoșănenii, învinși în primul amical

Formația FC Botoşani a debutat cu o înfrângere în turneul de pregătire pe care îl susţine în această perioadă în Antalya, scor 1-2 (0-2), în fața formației Baltika Kaliningrad.

Antrenorul Costel Enache a început partida cu formula: Pap – Unguraşan, Burcă, Tincu, Acsinte – Cucu, Rodriguez – Roman, Piftor, Chitoşcă – Axente. În partea a doua au intrat toţi jucătorii din lot.

Baltika Kaliningrad a condus cu 2-0 pla pauză grație reuşitelor semnate de Aleksandr Kasyan (‘38) şi Victor Svezhov (‘ 44).

În repriza a doua, Dumitraş a nimerit bara, pentru ca Moruţan să înscrie în primul minut al prelungirilor.

Următorul meci amical este programat miercuri, 17 ianuarie, de la ora 17.00, împotriva bulgarilor de la PFK Ludogoreț Razgrad.