Botoşaniul se distanţează în fruntea Ligii I

Formaţia FC Botoşani continuă seria evoluţiilor foarte bune şi se distanţează în fruntea clasamentului Ligii I, după ce s-a impus vineri seară, în deplasare, scor 3-1 (2-1), în faţa echipei FC Voluntari.

Cel mai bun jucător al botoşănenilor a fost din nou Golofca, autor a două goluri.

Moldovenii au început bine meciul şi, în minutul 12, Moruţan a centrat de pe stânga, mingea a depăşit apărarea ilfovenilor, iar Golofca a preluat şi a şutat la colţul lung pentru 1-0.

Ilfovenii revin în joc şi Voduţ egalează din apropiere, în minutul 34, după ce mingea a mai trecut pe la Deac şi Pîrcălabu.

Scorul pauzei este stabilit de Golofca, dintr-o poziţie suspectă de ofasaid.

La nouă minute după pauză, nou-intratul Fulop îl depăşeşte foarte uşor pe Popescu şi înscrie la colţul lung, din apropiere.

Pe final, nervii gazdelor cedează şi Răuţă (’83 – intrare dură cu talpa direct pe tibia lui Popa) şi Balauru (’90 – injurii aduse arbitrilor) sunt eliminaţi.

Scor final 3-1 pentru botoşăneni care continuă să fie surpriza plăcută a debutului de campionat.