Calificare cu emoții pentru Poli în Cupă

Formația CSM Politehnica Iași s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României după ce s-a impus marți, în deplasare, scor 2-1 (0-0), în fața echipei de ligă secundă FC Argeș.

Pe o ploaie în multe momente torențială, ieșenii au dominat meciul și au reușit să se impună în final cu ceva emoții, fiind conduși cu 1-0.

În ciuda câtorva absențe notabile, ieșenii au demonstrat că sunt echipa mai bună și și-au impus jocul încă din primele minute, argeșenii preferând să se apere aglomerat, Pirma ocazie de gol a venit în minutul 29, când Cristea l-a lobat pe portar, dar mingea a fost respinsă de un fundaș argeșean. După numai patru minute, Cristea a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Cea mai mare ocazie de gol a gazdelor s-a consumat în minutul 35, când Buhăescu a nimerit transversala.

În minutul 51, gazdele au deschis scorul, Năstasie transformând cu noroc un penalty scos de Nilă.

Ultima jumătate de oră de joc a fost dominată clar de ieșeni, care au restabilit egalitatea în minutul 71, Spătaru înscriind din apropierea după o acțiune colectivă de atac.

Cu patru minute înainte de final, Cisse a concretizat dominarea Iașului și a marcat golul calificării.

Argeșenii au încheiat meciul în inferioritate numerică, Costin fiind eliminat pentru o intrare dură la Cristea.