Costel Enache: „Am avut prea mult respect pentru FCSB“

Antrenorul echipei FC Botoşani, Costel Enache, a declarat că elevii săi au avut prea mare respect pentru adversar şi au evoluat cu frică în partida pierdută în fața FCSB, scor 0-3.

„Suntem conştienţi că ultimele două jocuri nu au fost dintre cele mai reuşite. Cel de la Chiajna mi s-a părut cel mai slab joc al nostru din campionat. Jocul cu FCSB nu îl consider unul slab, dar nu am făcut un meci care să ne facă să câştigăm puncte. Am făcut o primă repriză aşa cum ne-am propus, cu o siguranţă defensivă şi cu spaţiu pentru contraatac. Din păcate, o greşeală de arbitraj ne-a făcut să intrăm cu 0-1 la pauză. În repriza a doua a trebuit să schimbăm, ne-am asumat anumite riscuri, am încercat să fim mai aproape de poarta adversă, am avut ocazii dar din păcate spaţiile mari au fost în avantajul adversarului. Am avut prea mare respect pentru adversar. Am fost un pic temători. Eu sper că au înţeles cu toţii greşelile făcute, că e momentul să strângem rândurile şi să ne luptăm în continuare pentru şansa noastră”, a declarat Costel Enache.