Doina Pană

Doina Pană

Ministru al Apelor și Pădurilor

* s-a născut la 16 mai 1957 în comuna Matei, județul Bistrița-Năsăud.

* licențiată în electrotehnică la Universitatea Politehnica București (1981).

* din 1995 are certificat grad didactic I din partea Universității Tehnice Cluj-Napoca.

* între 2003 și 2004, a studiat dezvoltarea resurselor umane la Centrul Național de Formare a Personalului din Învățământul Preuniversitar. În anul 2007, a dobândit un certificat „Elaborarea și managementul proiectelor” din partea Institutului Național de Administrație. În 2008, a obținut un master în administrație publică la Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” Arad, Facultatea de Științe Juridice.

* a fost inspector școlar general ISJ Bistrița-Năsăud (2012). Pe baza activității profesionale a obținut din partea Guvernului României Diploma de excelență pentru palmaresul realizat în domeniul educației românești (2008), iar din partea Ministerului Educației – Diplomă de onoare pentru dăruirea profesională și activitatea deosebită în slujba școlii românești și Diplomă de onoare pentru merite deosebite în managementul unităților de învățământ (2006.

* secretar de Stat în cadrul Ministerului Educației, Cercetării și Inovației (2009).

* între 2009 și 2012 a fost director adjunct la Colegiul Tehnic „INFOEL” Bistrița, funcție deținută și în intervalul 2002-2004. La aceeași instituție de învățământ a fost profesor (1983-2002) și șef de catedră tehnică (1992-2002).

* în 2012 a ocupat funcția de inspector școlar general, Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud.

* în cadrul PSD, a fost președinta Organizației de Femei din Bistrița Năsăud, între 2004-2015. Tot din 2004 este vicepreședinte al PSD BN. Din 2015 este vicepreședinte PSD și președintele Organizației Municipale PSD Bistrița.

* la alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012 a fost aleasă deputat în Colegiul 1 din Bistrița Năsăud, pe listele USD.

* a fost ministrul delegat pentru dialog social, de la 21 decembrie 2012 până la 5 martie 2014, în Guvernul Ponta II.

* la 26 februarie 2014, în urma demisiei miniștrilor PNL din Guvernul Ponta II, Adriana Doina Pană a preluat, la propunerea premierului, interimatul Ministerului Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, decretul fiind semnat de președintele Traian Băsescu. A deținut funcția până la 3 martie 2014.

* în 5 martie 2014, a devenit ministru delegat pentru Apă, Păduri și Piscicultură în Cabinetul Ponta III. Mandatul său s-a încheiat în decembrie 2014, în urma remanierii Guvernului Ponta III.

* începând cu 21 decembrie 2016, este deputat PSD de Bistrița-Năsăud.

Postaţi un comentariu

Adresa dvs de mail nu va fi afişată.