Evoluții bune pentru stranierii Politehnicii

Jucătorii formației CSM Politehnica Iași, Tiago, Platini si Kizito au contribuit la victoriile selecționatelor Ugandei și Insulelor Capului Verde în zona africană a preliminariilor Campionatului Mondial.

Tiago Almeida a fost integralist în victoria cu 2-1 a echipei Capului Verde în fața Africii de Sud. Platini a intrat în minutul 66. Kizito a prins ultimul sfert de oră al partied câștigate de Uganda, 1-0 cu Egipt.

Cei trei fotbaliști vor reveni la Iași miercurea viitoare, după alte jocuri din preliminariile Campionatului Mondial.

Un alt fotbalist al CSM Politehnica, Marius Chelaru, nu a prins lotul de tineret al României în victoria contra Bosniei-Herțegovina, scor 3-1, în preliminariile Campionatului European. Chelaru ar putea fi în lot marțI, 5 septembrie, în partida contra Elveției.