FC Botoșani a câștigat derby-ul Moldovei și merge în semifinalele Cupei

Formația CSM Politehnica Iași a ratat calificarea în semifnalele Cupei Româneii după ce a fost învinsă marți, de plasare, de FC Botoșani, scor 3-2, trei goluri fiind marcate în prelungiri.

Gazdele au dominat prima repriza, fără însă a-și crea situații clare de marca.

Repriza a doua, s-a jucat după același scenariu și, din cauza terenului îmbibat cu apă, se părea că niciuna dintre echipe nu va marca.

Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Botoșaniul a deschis scorul prin Golubovic.

La faza imediat următoare, Andrei Cristea a înscris din interiorul careului și a trimis partida în prelungiri.

În minutul 105, gazdele au trecut din nou la conducere, după ce Roman a marcat din penalty, însă același Cristea a restabilit egalitatea după o lovitură liberă bătută foarte bine de Cioinac.

Cu zece minute înainte de finalul prelungirilor, gazdele au obținut un nou penalty, transformat de Axente.

Cum ieșenii nu au mai reușit să revină pe tabelă, botoșănenii au obținut biletele pentru semifinalele Cupei.