FC Botoșani a încheiat campioantul cu o victorie

Formația FC Botoșani s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0 (0-0), în fața echipei Gaz Metan Mediaș, în ultima etapă a play-out-ului Ligii I.

Oaspeții au avut primii ocazia de a deschide scorul dar, în minutul 5, Olaru a executat slab un penalty și debutantul din poarta moldovenilor, Ianoş Brânză, a respins iar apoi reuşit să reţină.

În repriza secundă, botoșăenanii au reușit deschiderea scorului în mintuul 56, când Mihai Roman a primit o pasă pe jos în careu şi l-a învins pe Pleşca din alunecare.

După numai șase minute, gazdele și-au dublat avantajul După o centarre în careu a lui Roman, Fulop a reluat în poarta lui Pleşca.

În urma acestui rezultat, elevii lui Costel Enache au încheiat capioantul pe locul 8, cu 40 de puncte.