FC Botoșani a luat un punct important la Mediaș

Formația FC Botoșani a obținut aseară, în deplasare, un punct, pe terenul formației Gaz Metan Mediaș, scor 0-0.

Deși a ratat un penalty și și-a creat câteva ocazii de gol, botoșănenii nu au reușit să-l învingă pe Pleșca.

FC Botoșani a făcut o primă repriză bună, având inițiativa și câteva ocazii mari de a deschide scorul. În minutul 12, Ashkovski cade la marginea careului dup un duel cu Diakota iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri. Rodriguez execută slab iar Pleșca prinde fără probleme.

În minutul 26, Ashkovski și Roman au două mari ocazii de a marca dar Pleșca se opune din nou. Pe finalul primei reprize, gazdele puteau marca prin Ely Fernandez.

În partea secundă, Gaz Metan a reușit să echilibreze jocul iar în minutul 57 Cardoso putea deschide scorul, dar Pap își salvează echipa.

Se termină 0-0 și pentru FC Botoșani urmează meciul cu Viitorul, programat pe 2 decembrie.