FC Botoșani a pierdut două puncte la Clinceni

Formația FC Botoșani a pierdut ieri două puncte importante în lupta pentru play-off. Deși a condus cu 1-0 și a avut un om în plus, echipa lui Croitou nu a reușit să câștige meciul de la Clinceni.

FC Botoșani a făcut o primă repriză modestă, singurele ocazii fiind în prelungiri când Mihai Roman și Ofosu nu au reușit să-l învingă pe Vâlceanu.

După pauză, FC Botoșani a jucat mai ofensiv, iar în minutul 54 Ofosu a marcat din interiorul careului, după o pasă a lui Ashkovski.

În minutul 71, Pîrvulescu l-a lovit cu cotul pe Ashkovski, primește al doilea galben și a fost eliminat de arbitrul Sebastian Colțescu. Cu un om în minus, Academica a reușit egalarea în minutul 80 prin Șuț, care a profitat de o greșeală a defensivei botoșănene și a portarului Eduard Pap.

Se termină egal și FC Botoșani pierde două puncte importante în lupta pentru play-off.