FC Botoșani a remizat cu o pretendentă la titlu

Formația FC Botoșani a termiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), partida disputată luni seară, pe teren propriu, în compania echipei CFR Cluj, într-un meci contând pentru prima etapă a Ligii I.

În fața unui adversar care și-a anunțat intenția de a lupta pentru câștigarea campionatului, botoșănenii au început timorați dar, pe parcurs, au echilibrat jocul și puteau chiar da lovitura pe final de meci, după ce au evoluat cu un om în plus.

Oaspeții au început bine jocul și Hoban, unul dintre cei 15 jucători aduși de ardeleni în această vară, a marcat primul gol al meciului după 10 minute, cu un șut pe sub portarul Cobrea.

Inexplicabil, după golul marcat clujenii s-au retas și botoșănenii nu s-au lăsat prea mult invitați la joc, punând presiune pe careul advers.

Andrei Burcă a egalat pentru botoșăneni în minutul 30, cu o lovitură de cap de lângă Culio, după un corner.

Repriza a doua a adus un joc anost, între cele două careuri, fără prea multe ocazii de poartă.

Din minutul 72, clujenii au rămas în 10 oameni, Omrani primind al doilea galben pentru o presupusă simulare în careu.

Pe final, Popa putea aduce toate cele trei puncte gazdelor, însă a trimis cu capul puțin pe lângă poartă, din 5 metri.

Pentru FC Botoșani au evoluat: Cobrea – Ungurușan, Miron, Burcă, Mușat – Bordeianu, Cucu – L. Buș, Moruțan (Fulop ’73), Golofca (Serediuc ’84) – D. Popa (Ciacchieri ’84).