FC Botoșani a smuls un punct la Cluj

Formația FC Botoșani a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată duminică, în deplasare, în compania echipei CFR Cluj.

CFR a dominat jocul încă din primele minute, botoșănenii lăsând impresia că au venit la Cluj să scoată un rezultat de egalitate.

În fața unei defensive foarte bine organizate, gazdele au găsit cu greu drumul spre poarta lui Cobrea.

Cu Nistor mai mult absent şi Deac cu o mai puţină disponibilitate la efort, CFR n-a fost periculoasă pe flancuri, a jucat mai mult cu mingi lungi spre Urko Vera şi a fost periculoasă doar din faze fixe, în faţa defensivei totale a Botoşaniului. Djokovic a reluat cu capul, dar pe lângă poartă, după un aut (‘21).

Repriză a doua a început cu o ratare a CFR-ului după o fază fixă, Djokovic neajungând la mingea centrată de Deac (’48).

Finalul a adus mingi disperate în careul lui Cobrea, o succesiune de cornere şi lovituri libere, dar fără finalizare.