FC Botoșani câștigă, Craiova joacă finală

Formația FC Botoșani s-a impus miercuri, pe teren propriu, scor 2-1 (1-0), în fața formației CSU Craiova, în manșa retur a semifinalei Cupei României. Cum în tur oltenii câștigaseră cu 5-1, echipa lui Mangia s-a calificat în finală.

Botoșăneni iau început curajos și, în minutul 13, Axente a deschis scorul ,după un lanţ de gafe în apărarea craiovenilor.

Moruţan putea dubla imediat avantajul gazdelor, dar a luftat incredibil, iar pe urmărire Roman a tras în Briceag.

Partea secundă a început tot cu gazdele într-o ofensivă totală, dar cei care au marcat au fost oltenii. În minutul 63, la prima ocazie mai improtantă a oaspeților, Mitriță s-a distrat cu Plămadă şi l-a executat pe Cobrea în colţul scurt.

După numai trei minute, Golubovic l-a învins cu un lob pe Mitrovic.

Rodriguez şi Roman puteau repune calificarea în discuţie, dar şuturile lor n-au prins poarta, în timp ce Burcă l-a nimerit cu capul pe Mitrovic.

Pe final, Botoşaniul a renunţat să mai spere, iar Burlacu a ratat egalarea, singur cu Cobrea.