FC Botoșani, eliminată din Cupa României

Formația FC Botoșani a părăsit și Cupa României, fiind învinsă marți, în deplasare, de FC Voluntari, echipă fără vreo victorie în actualul de sezon de Liga 1.

După un început de meci echilibrat, prima repriză a fost controlată de gazde, care au marcat prin Belahmeur și Tudorie în minutele 38 și 41.

Imediat după pauză, Chitoșcă a înscris pentru 1-2 și a fost imediat foarte aproape de egalare.

În minutul 52, arbitrul Andrei Antonie l-a eliminat foarte ușor pe Piftor, iar două minute mai târziu Miron a fost și el eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Cu doi oameni în plus, FC Voluntari a avut posesia, a controlat jocul, dar pe final Fabbrini putea trimite meciul în prelungiri. S-a terminat 2-1 pentru FC Voluntari care merge în optimile Cupei României.

Cele două echipe se vor întâlni din nou sâmbătă, tot la Voluntari, în etapa a X-a a campionatului.