FC Botoșani, învinsă după ce a dechis scorul

Formația FC Botoșani a fost învinsă vineri seară,pe teren propriu,scor 3-1 (1-1), deAstra Giurgiu, în rimul meci al etapei a IX-a a Ligii I.

Botoșanii au dominat clarprima repriză și au deschis scorul în minutul 31, când Laurenţiu Buş a marcat cu un şut la colţul scurt din careu.

Cu un minutînainte de pauză, la prima fază mai importantă a oaspeților, Romario Moise la învins pe Pap, din marginea careulu, după o acțiune pe dreapta a lui Ioniță.

În parte aa doua a jocului, giurgiuvenii au fost la cârma partied și au reușit să întoarcă rezultatul. Claudiu Belu și-a adus echipa în avantaj, în minutul 71, cu o reluare printre pricioarele portarului advers,după ce a dejucat ieșirea la ofsaid a gazdelor.

Botoșănenii s-au aruncat în atac, însă pe contra, tot oaspeții aufost cei care au înscris, în minutul 85. Marquinhos a tras pe jos, de la marginea careului, Pap a scăpat mingea în faţă, iar Balaure a reluat în poartă.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani rămâne pe locul cinci, cu 16 puncte.