FC Botoșani, învinsă în derby-ul play-out-ului

Formația FC Botoșani a fost învinsă sâmbătă seară, în deplasare, scor 0-2 (0-1), de Dinamo București.

Botoșănenii au început ofensiv meciul din Ştefan cel Mare și Roman şi-a încercat norocul în minutul 14 cu un şut de la 22 de metri ce a trecut puţin pe lângă vinclul porţii lui Dinamo, iar Achim a lovit bara transversală a porţii lui Penedo în minutul 18, cu un şut de pe loc.

În minutul 34, Moldoveanu a centrat în careu pentru Daniel Popa, care nu a reuşit să reia, dar mingea a ajuns cu noroc la Salomao care a deschis scorul.

Salomao a reuşit dubla în minutul 53, după ce Pap a degajat greşit o minge, iar elevii lui Bratu au declanşat un contraatac fulger, în urma căruia mingea a ajuns la mijlocaşul de 29 de ani. Acesta a driblat portarul şi a înscris în poarta goală.

După marcarea golului de 2-0, gazdele nu au mai contat în atac, doar Palic s-a făcut remarcat cu un şut de la distanţă în minutul 65, dar balonul a fost respins în corner de Pap.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani rămâne pe locul al doilea în play-out.