FC Botoșani, învinsă la Mediaș, este la două puncte de baraj

FC Botoșani continuă seria rezultatelor slabe, echipa lui Liviu Ciobotariu ajungând la șase meciuri consecutive fără victorie. Aseară, botoșănenii au fost învinși în deplasare, scor 0-2 (0-1), de Gaz Metan Mediaș.

Gazdele încep bine meciul, Olariu și Chamed de două ori reiau pe poartă, dar goalkeeperul Fraisl are niște intervenții spectaculoase și își salvează echipa. În minutul 13, Chamed execută bine un corner, iar Larie reia cu capul de lângă Burcă și marchează.

După deschiderea scorului, Gaz Metan nu mai forțează, iar FC Botoșani chilibrează jocul dar fără să-și creeze vreo ocazie mare de gol la poarta lui Pleșca.

În debutul reprizei secunde, Karaboue șutează de la distanță, dar Pleșca prinde după care Ongenda își bate joc de o acțiune de atac trimițând mult peste poartă. FC Botoșani controlează jocul, dar acțiunile de atac sunt previzibile.

În ultimul minut al prelungirilor, Burcă gafează din nou iar Darius Olaru marchează pentru 2-0 și stabilește scorul final.