FC Botoșani, învinsă suprinzător la Mediaș

Formația FC Botoșani a fost învinsă vineri, în deplasare, scor 0-1 (0-0), de Gaz Metan Mediaș, ocupanta penultimului loc în clasament.

În fața unui adversar modest, botoșănenii și-au creat puține ocazii de a marca și s-au văzut învinși după un gol la care au solicitat henț. Gazdele puteau trece în avantaj încă din minutul 9. Golubovic i-a aşezat pefect mingea lui Popovici, dar acesta a ratat şansa de a înscrie în poarta fostei sale echipe.

La poarta cealaltă, Moruţan nu l-a putut învinge din poziţie ideală pe Greab. Până la pauză, Popovici a fost aproape de un gol din lovitură liberă, însă Cobrea a respins greu în corner.

În repriza secundă, oaspetii au trecut din nou pe langa gol, Chitoşcă nereuțind să-l învingă pe Greab.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Roberto Romeo, în minutul 66, după ce a profitat de o eroare în defensiva adversă și l-a învins pe Cobrea cu un șut imparabil. Oaspeții au acuzat un henț comis de Romeo în momentul preluării mingii.