FC Botoșani, învinsă ușor de FCSB

Formația FC Botoșani a fost învinsă duminică seară, în deplasare,scor 0-2 (0-2), de FCSB, întru-n meci contend pentru etapa a VIII-a.

Elevii lui Costel Enache au făcut un joc modest, temător și nu au reușit să obțină niciun punct în fața unei echipe care a dominat tactic jocul de laun capăt la celălalt.

Prima fază importantă a meciului s-a consumat în minutul 11, când Golofca a trecut pe lângă gol.

Dominarea gazdelor s-a co0cnretizat și pe tabelă în minutul 18, când Budescu a executat perfect o lovitură liberă.

Botoșănenii au încercat să revină în joc, însă Niță s-a remarcat la ocaziile lui Buş din minutele 26 și 31.

Cu patru minute înainte de pauză, Tănase a dublat avantajul gazdelor, cu largul concurs al lui Cobrea.

După pauză, la adăpostul celor două goluri din prima repriză, FCSB a jucat economicos, la trecerea timpului, în timp ce botoșănenii au evoluat cu teamă ca nu cumva să ia mai multe. A rezultat un joc șters, doar Gnohere neajungând la o centarre foarte bună a lui Texeira, în minutul 86, iar Man nimerind bara în ultimul minut regulamentar de joc.