FC Botoșani ratează play-off-ul

FC Botoșani a fost învinsă luni seară, în deplasare, scor 1-2 (1-1); de FC Viitorul și ratează intrarea în play-off.

Mihai Roman a deschis scorul în minutul 10, din penalty, în urma unui penalty obţinut tot de el.

Viitorul a ieșit la joc și Ianis Hagi a trecut pe lângă egalare în minutul 19, însă Cobrea a reușit să apere. Fiul lui Gheorghe Hagi a restabilit egalitatea în minutul 34, în urma unei acţiuni personale, încheiată cu un şut spectaculos cu stângul din afara careului.

Ianis şi-a continuat forma bună şi în repriza secundă, nimerind bara din lovitură liberă în minutul 61, iar trei minute mai târziu, acesta a executat un corner direct pe poarta lui Cobrea.

În ultimul minut de prelungiri, Andrei Ciobanu a adus victoria pentru Viitorul, cu un şut violent în vinclu, de la 20 de metri.

În urma acestui rezultat, botoșănenii au ratat orice șansă de a intra în play-off.