FCSB – Poli Iași 4-0. Meci extrem de slab făcut de echipa ieşeană

Politehnica Iași a fost o adevărată sperietoare pentru FCSB în sezonul trecut: două victorii și un egal în cele 4 meciuri directe. Din păcate, istoria nu s-a mai repetat, ieşenii lui Stoican făcând un meci extrem de modest şi pierzând ci 4-0.

Filmul meciului:

min.90+3 Gol FCSB! Înscrie Olimpiu Moruțan, în ultimul minut al partidei!

min.86: Gol FCSB! Man înscrie și el, cu 4 minute înainte de final.

min.84: Poli Iași rămâne în 10 oameni după ce Sanoh, intrat pe teren în minutul 68, a primit roșu direct din partea lui Radu Petrescu după o intrare extrem de dură asupra lui Momcilovici, care are nevoie de intervenția medicilor

min.84: Florinel Coman ratează o ocazie bună în minutul 74. A driblat un fundaș al ieșenilor, dar a finalizat superficial și Cobrea a intervenit.

min.80: Ocazie uriașă ratată de ieșeni. Centrarea lui Andrei Cristea ajunge norocos la Kizito, care ratează inexplicabil din câțiva metri

min.79: Harlem Gnohere părăsește terenul, fiind înlocuit cu Antonio Jakolis

min.76: Încă o schimbare la FCSB. Iese Mihai Pintilii, intră Ovidiu Popescu

min.74: Ieșenii sunt periculoși, cu 15 minute înainte de finalul meciului. Mihalache prinde un șut din prima din interiorul careului, Bălgrădean respinge în față, dar pericolul e îndepărtat de apărarea roș-albaștrilor

min.67: FCSB a ratat o ocazie imensă. Moruțan a creat prima ocazie importantă de gol, l-a angajat ideal pe Florinel Coman, al cărui șut a fost respins de Cobrea în corner

min.67: Andrei Cristea execută o lovitură liberă de la 25 de metri, Bălgrădean reține în doi timpi și își pune echipa pe contraatac

min.64: Dică ia decizia să-l trimită în teren pe Moruțan. Acesta intră în locul lui Florin Tănase, cel care a pasat la ambele goluri ale lui Gnohere

min.58: Gol FCSB! Roș-albaștrii își majorează avantajul.

min.49: Ocazie uriașă ratată de Poli Iași. Andrei Cristea a scăpat singur cu Bălgrădean după o ezitare a lui Bălașa, atacantul îl lobează pe portarul stelist, dar Planici respinge miraculos de pe linia porții

min.42: Alexandru Zaharia șutează periculos de la 20 de metri, Bălgrădean plonjează și reține fără problem

min.35: Florin Tănase a reluat cu capul, Cobrea a respins senzațional în corner

min.34: Ratare imensă a lui Gnohere! Cioinac a pierdut o minge în propria jumătate, a fost deposedat de Pintilii, care i-a pasat ideal lui Gnohere. Francezul a șutat cu dreptul din careu, mingea l-a lovit în umăr pe Cobrea și s-a dus în corner

min.24: Gol FCSB! Roș-albaștrii deschid scorul după un atac prelungit, construit de Florinel Coman și Florin Tănase. Ultimul l-a găsit excelent pe Gnohere, care a interceptat mingea și a înscris din 7 metri

min.23: Romario Benzar prinde un șut bun de la 24 de metri, mingea se duce puțin pe lângă poartă

min.22: Florinel Coman îi pasează lui Lucian Filip, care prinde un șut superb de la 20 de metri. Corbea plonjează și respinge în corner

min.16: Ieșenii atacă pentru prima oară mai elaborat și obțin primul lor corner din meci. Execută Andrei Cristea, dar Laurențiu Rus întârzie întâlnirea cu mingea

min.10: Steliștii au început bun de meci și ratează o nouă ocazie. Florin Tănase e angajat excelent, scapă singur cu Cobrea, dar e blocat în ultimul moment de portarul ieșenilor

min.7: Gnohere șutează plasat de la 16 metri, mingea se duce pe lângă poartă

min.6: Prima ocazie a partidei vine în minutul 6. Florinel Coman primește o pasă excelentă de la Tănase, dar șutează de la 7 metri puțin pe lângă poartă

min.1: Gnohere se resimte în urma unui duel aerian cu Mihalache. Jocul e întrerupt și reluat după aproximativ 50 de secunde

min.1: A început meciul!

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic – Pintilii, L. Filip – Man, Tănase, Fl. Coman – Gnohere

Poli Iași: A. Cobrea – Mihalache, Frăsinescu, Chelaru – L. Rus, Cioinac, Flores, Panțâru – Zaharia, Sin, A. Cristea
Arbitru: Radu Petrescu / A1: Mircea Grigoriu / A2: Vladimir Urzică / Observator: Cornel Fecioru