Greu cu liderul pentru Știința Miroslava

Formația Știința Miroslava a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-3 (1-2), de FC Hermanstadt, într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Ligii a II-a.

Oaspeții s-au instalat în terenul ieșenilor încă din primele minute și după ocazia lui Rusu (’10), Sabin Lupu a deaschis scorul în minutul 18, după un contraatac rapid.

În minutul 25, gazdele au revenit în joc, după o centrare bună a lui Maxim, de pe stânga, la care Alexandru Marin a trimis cu capul în poartă, după ce mingea a lovit şi bara transversală.

Cu un minut înainte pauză, Sabin Lupu a luat o acțiune pe cont propriu, a trecut de trei jucători ai gazdelor, a pătruns în careu și în urma unei contre cu unul dintre stoperii gazdelor mingea a ricoşat la Rusu, care a marcat din apropierea porţii.

După pauză, sibienii au continuat să pună presiune și Avram s-a remarcat la coaziile avute de Rusu (’53) și Dâlbea.

În minutul 80, oaspeții au risipit orice emoții în privința câștigătoarei, Rusu transformând penalty-ul dictat la un fault făcut tot asupra lui de Crişan.