Handbaliștii ieșeni, învinși la Vaslui

Echipa de handbal masculin Politehnica Iași a fost învinsă duminică, în deplasare, scor 33-30 (15-18), de HC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa a III-a a Ligii Naționale.

Ieșenii au început bine jocul și, pe fondul greselilor neforțate din tabăra gazdă, s-au aflat mai tot timpul la conducerea jocului în prima repriză. Doar paradele fostului portar ieșean Bogdan Pralea au fãcut ca Politehnica sã nu intre cu o diferentã mai mare de trei goluri la vestiare. La pauză a fost 18-15 pentru elevii lui Florin Spiridion care au început bine și partea secundă. Ultimele 20 de minute le-au aparținut însă gazdelor, care în patru minute au egalat pe tabelã, iar din minutul 37 au preluat conducerea. Vasluienii au avut și un avans de patru goluri spre final.

S-a terminat 33-30 pentru HC Vaslui și ieșenii bifează astfel al treilea insucces, deși au făcut meciuri foarte bune, atât în deplasare, cu Minaur Baia Mare, unde au pierdut 29-32, cât și acasă, cu Dunărea Călăraşi, scor 28-29.