Ieșenii, învinși în prelungiri, cu un gol din ofsaid

Formația CSM Politehnica Iași a fost învinsă vineri seară, în deplasare, scor 1-2 (0-1), de CFR Cluj, în primul meci din play-off.

Clujenii au marcat golul victoriei în prelungiri, prin Omrani, dintr-o poziție de ofsaid, nesemnalizată însă de arbitrul asistent de pe acea parte.

Cu câteva minute mai devreme, Dan Petrescu fusese eliminat pentru proteste, moment în care l-a înjurat în continuu pe central. Nemulțumirea „Bursucului“ era cauzată de penalty-ul dictat corect pentru formația ieșeană în minutul 83, la o intervenție a lui Camora asupra lui Kizito. Cristea a executat perfect și a restabilit egalitatea.

Gazdele deschiseseră scorul în minutul 10, prin Țucudean.

Prima parte a ajocului a fost dominată clar de clujeni, în timp ce repriza secundă șe-a aparținut ieșenilor, care nu au tras decât un singur șut la poartă tot meciul, prin Cristea din penalty.