Ieșenii și-au demonstrat valoarea: victorie cu FCSB

Formația CSM Politehnica Iași s-a impus luni seară, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), în fața formației FCSB și a închis gura celor care acuzau gruparea din dealul Copoului că face jocurile grupării patronate de Becali.

Ieșenii încep bine meciul și în minutul 5 șutul lui Jo este blocat de Momcilovic.

După numai trei minute, Budescu centrează, Bălașa reia din poziție ideală pe lăngă poartă.

Gazdele continuă să joace arțăgos, nelăsând spații lui Budescu & Co.

În minutul 28, ieșenii sunt din nou periculoși, Platini trimițând în plasa laterală din interiorul careului.

După pauză, bucureștenii ies mai motivați și Teixeira și Tănase sunt foarte aproape de gol.

Motivat suplimentar de oferta venită de la FCSB, Qaka comite un fault inutil la mijlocul terenului, în minutul 74, și vede al doilea galben și implicit pe cel roșu.

Cu un om în minus, ieșeni ise cantonează în apărare, închizând perfect culoarele spre poarta lui Rusu.

Cu două minute înainte de final, Cristea aruncă stadionul în aer: 1-0. Panțâru pătrunde în terenul advers, ține bine de minge și îi pasează perfect lui Cristea, care îl execută cu sânge rece pe Bălgrădean.

Scor final 1-0 și ieșenii au dat o palmă serioasă tuturor cârcotașilor scoțând titlul de campioană din buzunarul echipei lui Becali.