În grafic: Poli a câștigat la Mediaș

Formația CSM Politehncia Iași a câștigat vineri seară, în deplasare, scor 2-0 (1-0), partida disputată în compania echipei Gaz Metan Mediaș.

În urma acestui rezultat ieșenii urcă pe locul 8 și continuă să spere la intrarea în play-off.

Ieșenii au început slab meciul și chiar în primul minut gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului. Lokaj a luat o acțiune pe cont propriu, i-a pasat lui Chamed, care din poziție bună trimtie slab. După alte zece minute, centrarea lui de Vriese este prinsă de Kelava din faţa lui Lokaj.

Încet-încet, ieșenii echilibrează jocul, însă tot gazdele își trec în cont o ocazie în minutul 35, când Kelva a intervenit greșit la o minge, însă Manole reia slab.

La faza imediat următoare, Pedro reușește să deschidă scorul, după în primă fază Greab blocase șutul mijlocașului ieșean.

În partea a doua jocului, ieșenii au dominat teritorial, gazdele nereușind să-și mai creeze vreo ocazie importantă de gol.

MAi mult, în minutul 81, Jo a securizat rezultatulcu o „scăriță“ peste Greab.