Încă o înfrângere pentru baschetbaliști

Echipa de baschet masculin Politehnica Iași a fost învinsă miercuri, în deplasare, de BC Timba, scor 77-83 (13-24, 18-23, 18-13, 28-23), în etapa a XIX-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.

Începutul de meci a fost echilibrat, însă de la 11-13, gazdele au reușit o serie de 13 puncte consecutive și au încheiat sfertul cu 11 puncte în avans. Gazdele au continuat evoluția bună și aveau la pauza mare un avans de 16 puncte.

După pauza mare, ieșenii au arătat mai bine și au câștigat sfertul al treilea cu 18-13.

În ultimul sfert, tot ieșenii au jucat mai bine și cu câteva secunde înainte de final mai aveau un singur punct de recuperat. Gazdele au înscris printr-o aruncare de sub panou şi cu trei lovituri libere u câștigat meciul cu 83-77.

Pentru ieșeni, au evoluat Buiciuc, Taylor 25 (2X3), Cvetanovic 4, Jackson 17 (1), Bojic 14, / Amarghioalei 6 (2), Popa 7 (1), Calenic 2, Nuna 2, doar Vatră rămânând pe bancă.