Înfrângere umilitoare pentru botoșăneni

Formația FC Botoșani a fost învinsă sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 1-5 (0-2), de CFR Cluj.

Fără mai mulți titluari, CFR Cluj a reușit deschiderea scorului în minutul 10 când Omrani s-a luptat disperat în careu, a tras în Chitoşcă, mingea a prins o traiectorie ciudată şi a intrat în poartă.

În minutul 28, Culio a dublat avanatajul oaspeților, cu un șut plasat de la 18 metri.

Botoșănenii au revenit în joc, au presat, iar șutul lui Ongenda din minutul 35 a nimerit bara. L-a imitat și Golofca în prelungirile primei reprize.

După puază, Păun a marcat în minutul 54, din afara careului. Pe val, clujenii au continuat să ajungă cu lejeritate în faţa porţii. În minutul 69, Deac a făcut 4-0, pentru ca Omrani să înscrie pentru 5-0 în minutul 73.

Golul de onoare al gadzelor a fost reușit de Ongenda, din lovitură liberă, în minutul 83.