Lista completă a candidaţilor pentru Senat şi Camera Deputaţilor

Lista completă a candidaţilor pentru Senat şi Camera Deputaţilor

Prezentăm în continuare listele partidelor din Iaşi care vor avea candidaţi la alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016 (Senat şi Camera Deputaţilor).

Listele sunt cele aprobate de Biroul Electoral al Circumscripţiei Judeţene nr 24 Iaşi. Ordinea candidaţilor pe liste a fost stabilită de fiecare partid în parte.

PSD (Partidul Social Democrat)

Senat: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma, Traian Florentin Ciobotaru, Costică Alexandru, Laura Velescu, Ion Huţanu.

Camera Deputaţilor: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Macovei, Vasile Axinte, Bogdan Cojocaru, Aurica Cobuz, Bogdan Crucianu, Petronela Cîtea, Ioan Anchidin, Daniel Grozavu, Mihail Pintilei, Ion Cîmpeanu, Mihaela Pricop.

PNL (Partidul Naţional Liberal)

Senat: Laura Iuliana Scântei, Mihaela Popa, Dragomir Sava Tomaşesci, Dan Niţă, Stelian Turcu, Vasile Butnaru, Ovidiu Petru Pricope.

Camera Deputaţilor: Marius Bodea, Dumitru Oprea, Costel Alexe, Alexandru Muraru, Sorin Năcuţă, Eduard Boz, Damian Butnariu, Benoni Moruzi, Maria Cabalău, Ştefan Andrei Cazacu, Raluca Vartic, Rodica Popa, Etienne Ignat, Vlad Ghizdovăţ, Doina Decuseară.

UDMR (Uniunea Democrată Maghiară din România)

Senat: Matild Ildiko Pelger, Ioan Ola, Andrei Iezsesnszki, Csaba Kiss, Alexandru Wilhelem, Ede Andras Szabo, Jeno Isvan Bandi.

Camera Deputaţilor: Richard Kovacs, Csaba Miklos, Zsolt Ianosi, Jozsef Benyovszky, Anamaria Schneider, Paula Brigitta Iszlai, Lehel Deak, Huba Varo, Robert Andras Harkacsi, Gergely Nemeti, Isvan Csongor Barabas, Zsolt Bugnar, Kalman Orban, Imola Nagy.

PRU (Partidul România Unită)

Senat: Andrei Piticaş, Doru Alexandrescu, Adina Rusu, Adrian Ion Moldoveanu, Ciprian Zamfir, Dumitru Doroftei, Dumitru Mihai.

Camera Deputaţilor: Gheorghe Nichita, Sebastian Tătaru, Marian Russo, Constantin Axinia, Andrei Olaru, Vasile Popescu, Constantin Palaghiu Sîrghi, Tonel Cazacu, Ioan Emanuel Stavarache, Vasile Ciprian Săcăleanu, Mihaela Cozmei, Ştefana Lăzărică, Ionel Grosu, Răzvan Mihail Chiţimuş, Mihai Balaşca.

PMP (Partidul Mişcarea Populară)

Senat: Mircea Manolache, Constantin Iordache, Lavini Dimitriu, Camelia Ciornia, Mihail Cristian Rus, Mihaela Zaharia, Vladimir Ştefan Ancuţa.

Camera Deputaţilor: Petru Movilă, Camelia Bogdănici, Violeta Găburici, Dorina Nicolina Isopescu, Costel Sorin Olariu, Marian Constantin Uscatu, Andrei Racoţi, Serghei Hamureac, Marian Haută, Mihai Ciubotariu, Vasile Catarău, Marius Lucian Lupu, Ioan Cioufu, Constantin Coţofană, Neculai Botezatu.

ALDE (Alianţa Liberalilor şi Democraţilor)

Senat: Vasile Şalaru, Mihai Amarandei, Aurelia Olaeru, Mihai Laurenţiu Costan, Adrian Nedelcu, Ioan Stoian, Elena Buştiuc.

Camera Deputaţilor: Varujan Vosganian, Ciprian Roşca, Romeo Ciobanu, Elena Zaharia, Dragoş Cristian Nicolae, Elena Bunduc, Dumitru Spulber, Corneliu Melinte, Eduard Elefteriu, Delia Muntean, Victor Todiraşcu, Gheorghe Cojocaru, Dan george Calance, Elena Rotaru, Constantin Leu.

Alianţa Noastră România

Senat: Corneliu Ciucanu, Corneliu Miron, Lucian Cernahoschi, Pavel Maxim, Cornelia Florescu, Dumitru Marangoci, Gabriel Temneanu.

Camera Deputaţilor: Gheorghe Ciornia, Mihail Albişteanu, Daniel Cristian Ivănuţă, Stelian Mancea, Cătălin Sandu Rusu, Ioan Răducea, Daniel Prodan, Cristina Gianina Garneaţă, Remus Enea, Constantin Lupaşcu, Gabriela Mirela Canschi, Vasile Corneliu Savin, Dumitru Zota, Adrian Postolache, Mihail Gabriel Costuleanu.

PRM (Partidul România Mare)

Senat: Ovidiu Ciopraga, Ionuţ Mareş, Norbert Haman, Mihaela Paula Păscuţoi, Felicia Marta, Bogdan Ichim, Livia Grădinaru.

Camera Deputaţilor: Constantin Tătaru, Ana Maria Dalas, Sorin Ady Grădinaru, Daniela Iftimie, Lavinia Oprică, Lidia Andreea Mareş, Marcel Nani, Ilie Hoştină, Andreea Grădinaru, Elisabata Pârţac, Ion Tătaru, Mihaela Teona Bucşă, Elena Roamona Compieş, Marian Popa.

USR (Uniunea Salvaţi România)

Senat: Dan Lungu, Eugen Neagu, Sînziana Bălţătescu.

Camera Deputaţilor: Cosette Paula Chichirău, Mihai Lupu, Silviu Octavian Gurlui, George Ţăranu.

PSR (Partidul Socialist Român)

Senat: Florin Dănuţ Filip, Daniel Bliort, Ioan Panaite, Doiniţa Mihai, Gabriela Muştiuc, Mircea Constantin Larie, Ancuţa Veronica Mistreanu.

Camera Deputaţilor: Petru Tincu, Adelina Petronela Barac, Laura Andreea Purice, Felicia Hrib, Constantin Coca, Maria Mihai, Andrei Constantin Timofte, Monica Vasilica Pitac, Alexandru Marin Hanganu, Petrică Iulian Dorneanu, Vasilica Adomnicăi, Ion Ianus, Ioan Adomnicăi, Ion Patraş, Vasile Rotundu.

PER (Partidul Ecologist Român)

Senat: Bogdan Gust, Constantin Doroftei, Răzvan Niţă, Felicia Tănasă, Petronel Rotaru, Luminiţa Onofrei, Jana Hîncu.

Camera Deputaţilor: toate candidaturile au fost respinse.

Postaţi un comentariu

Adresa dvs de mail nu va fi afişată.