Moruțan a adus trei puncte Botoșaniului

Formația FC Botoșani s-a impus luni seară, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0); în fața echipei FC Viitorul. Unicul gol al partidei a fost reușit de Moruțan, în minutul 60.

În fața unui adversar care nu a impresionat, botoșănenii au fost mult mai prezenți în joc, au avut posesia, cedând puțin pe final, când au aruncat toate mingile în față, în speranța conservării rezultatului.

Viitorul a avut două ocazii importante, însă de fiecare dată mingea a lovit bara. Prima a fost în minutul 59, când lovitura de cap a lui Țucudean a lovit transversala, iar a doua în minutul 81. Atunci tot o lovitură de cap, dar a lui Andrei Dumitraș, a fost respinsă cu vârful degetelor de Cobrea, în bară.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 4 în Liga 1, cu 23 de puncte, la egalitate cu CS U Craiova.