Ne bătură în Copou

Formația CSM Politehnica Iași a fost învinsă sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 1-2 (0-1), de CSU Craiova.

Craiovenii au început mai bine meciul și Gustavo a deschis scorul în minutul 15. Andrei Burlacu a pătruns în flancul stâng, de unde a centrat în careu, iar Gustavo a relua din marginea careului de şase metri şi l-a învins pe Kelava.

După primirea golului, ieșenii au ieșit la joc și Jo a fost aproape de egalare în două rânduri, o dată singur cu Calancea.

După pauză, ieșeni iau continuat să preseze și în minutul 67, Tiago a respins defectuos o minge în proprie poartă. Stoperul a încercat să respingă o centrare a ieșenilor, dar a deviat mingea cu pieptul în proprie poartă, nelăsându-i nicio șansă propriului goalkeeper, Calancea.

Ieșenii nu s-au mulțumit cu remzia și au continuat să atace, însă cei care au marcat au fost oltenii, Băluţă, nemarcat, reluînd din voleu, după o centrare a lui Martic, în minutul 76.

Până la final, gazdele au încercat să revină în joc, însă nu și-au mai creat faze importante la poarta oaspeților.

De remarcat că ieșenii au beneficiat de cel de-al patrulea autogol din actualul sezon, după cele din meciurile cu Concordia Chiajna, 1-0, Juventus București, 2-2, și FC Voluntari, 2-1.