Păcat de gafa lui Koșelev. Iașul, învins de Viitorul

Formația CSM Politehnica Iași a fost învinsă vineri seară, în deplasare, scor 0-1 (0-0), de FC Viitorul.

Fără mai mulți titulari și jucând în 10 oameni încă din minutul 9, ieșenii au făcut un meci bun defensiv și au fost aproape să plece neînvinși dacă nu ar fi greșit Koșelev la șutul slab al lui Hagi, din minutul 84.

Începutul de meci a fost echilibrat până în minutul 9 când Mihăescu a demonstrat, dacă mai era nevoie, că nu are valoare nu de Poli, ci nici măcar de Liga I și a făcut un fault de județeană pentru care a fost eliminat.

Din acel moment, ieșenii s-au cantonat în apărarea și au așteptat atacurile echipei lui Hagi. Puștii au presat, dar Koșelev a respins șutul lui Gavra (’20), iar Voduț a trimis cu capul pe lângă poartă (’31).

După pauză, s-a jucat tot în jumătatea Iașului și ocaziile au început să apară la poarta lui Koșelev. Mai întâi, în minutul 60, Gavra a trimis puțin pe lângă, apoi Voduț a înscris în minutul 65, dar din poziție de ofsaid, pentru ca în minutul 70 Hagi să nimerească bara după o lovitură liberă acordată fioarte ușor din marginea careului.

Cu șase minute înainte de final, Hagi a șutat slab, de la 25 de metri, iar Koșelev a scăpat mingea în poartă.

Ultimele minute, ieșenii au încercat să egaleze, dar Cristea și Kizito nu au putut crea pericol la poarta gazdelor.