Poli Iași, învinsă de Konyaspor

Formația Politehnica Iași a fost învinsă joi seară, scor 0-2 (0-0), într-un meci amical susținut în Turcia, în compania echipei Konyaspor.

Ieșenii au făcut o primă repriză bună și după ocazia mare d egol a turcilor din minutul 1, Gallego a trecut pe lângă gol în minutul 22. După alte opt minute, Crostea a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Cea mai mare ocazie de gol a primei rperize a avut-o tot Cristea, care a trimis peste poarta goală în minutul 38.

Cu un minut înainte de pauză, același Cristea a executat puțin peste poartă o lovitură liberă de la 20 metri.

Pe final, turcii au punctat de două ori, în minutele 80 și 86.

Antrenorul Flavius Stoican a folosit următoarea formulă de joc: Rusu (Târnovanu ’78)– Gallego (Cracea ’63), Mihalache, Frăsinescu (Grosu ’63), Panțîru – Chelaru (Flores ’46, Munteanu ‘78), Cioinac – Petre (Danale ’17, Neamțu ‘73), Rus (Fr. Cristea ’63), Ștefănescu (Roșu ’58) – Cristea (Moussa ’46).

Bosoi, Sin, Mihăescu și Bpdic s-au pregătit separat, din cauz aunor accidentări.