Poli, învinsă de Dinamo cu ajutorul arbitrului

Formația CSM Politehnica Iași a fost învinsă sâmbătă, în deplasare, scor 1-2 (1-1), de Dinamo București, după meci în care arbitrul Colțescu a inventat un penalty pentru gazde, iar ieșenii au terminat partida cu doi oameni mai puțin.

Gazdele au început bine meciul, reuşind să deschidă scorul prin Steliano Filip, în minutul 8. Ieșenii au replicat prin stranierii Jo şi Platini. Primul a păcălit întreaga apărare adversă printr-o fentă, după ce a fost ţinut în joc de Nedelcearu, a trimis la colţul lung, unde a apărut Platini care a egalat cu patru minute înainte de pauză.

Repriza a doua a început echilibrat, însă totul s-a rupt la o fază la care arbitrul Colțescu a văzut penalty la inetrvenția lui Tiago asupra lui Salomao. Mai mult, Cioinac a fost eliminat pentru proteste. Anton a transformat de la 11 metri, după care ieșenii nu au mai avut forța să revină pe tabelă. Mai mult, pe final, Frăsinescu a văzut şi el cartonaşul roşu, după un fault asupra lui Corbu.