Punct scos de botoșăneni la Voluntari

Formația FC Botoșani a obținut sâmbătă un punct în deplasarea de la Voluntari, deși a jucat aproximativ 40 de minute cu un om în plus. Golul botoșănenilor a fost marcat de Chitoșcă, cu zece minute înainte de finalul meciului.

Prima ocazie de a marca au avut oaspeții, în minutul 12. Patache a centrat de pe dreapta, mingea a căzut pe bară, după care Chitoșcă a șutat pe lângă poartă din interiorul careului.

În mitul 34, Miron și Burcă l-a împiedicat pe Deac să reia spre poarta lui Pap, iar arbitrul Sebastian Colțescu a dictat penalty. Laidouni a executat și a marcat. După numai trei minute, Malfleury a șutat din marginea careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.
La începutul reprizei secunde, Malfleury a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat după un fault la Miron.

În minutul 61, Rodriguez a centrat pentru Golofca, dar acesta nu a reușit să împingă mingea în poartă.

Cu zece minute înainte de final, Rodriguez a șutat de la distanță, Vâtcă a respins până la Chitoșcă, iar acesta a reușit egalarea.

Pe final, FC Botoșani a încercat marcarea golului doi, dar Roman nu a reușit să-l învingă pe Vâtcă, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.