Remiză albă pentru FC Botoșani

Formația FC Botoșani a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată luni, pe teren propriu, în compania echipei Sepsi Sf. Gheorghe.

Începutul meciului a fost unul modest, cu multe erori făcute de ambele echipe.

Primul şut spre poartă le-a aparţinut oaspeţilor, dar Fulop a trimis alături.

La cealaltă poartă, în minutul 30, Ongenda a avut şansa deschiderii scorului, dar goalkeeperul oaspeţilor s-a opus. Cinci minute mai târziu, oaspeţii şi-au trecut în cont o ocazie bună de gol. Simonovski a reluat cu capul din interiorul careului, dar Pap a respins în corner.

Repriza a doua a fost dominată de gazde. Ongenda a executat un corner de pe stânga, Burcă a reluat cu capul, dar mingea a lovit bara şi a ajuns la Oaidă care a căzut în careu. Botoşănenii au solicitat penalty dar centralul Horia Mladinovici a lăsat jocul să continue. În minutul 55 Chitoşcă a reluat din marginea careului, dar mingea a trecut peste poarta lui Niczuly.

Scor final 0-0 și botoșănenii se pot declara nemulțumiți de această remiză.