Remiză pe teren propriu pentru ieșeni

Formația Politehnica Iași a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida disputată sâmbătă seară, pe tetren propriu, în compania echipei Astra Giurgiu, în etapa a doua din Liga 1.

Ieșenii au făcut o primă repriză mai slabă, oaspeții având două ocazii mari de a deschide scorul. Mai întâi, în minutul 11, după o greșeală a lui Rusu, Buş nu a reuşit să profite, iar apoi i-a pasat lui Balaure, care a tras puţin pe lângă poartă. După alte șapte minute, lansat excelent de Neluţ Roşu, Buş l-a driblat pe Rusu, dar a tras pe lângă poarta goală.

Treziți după pauză, elevii lui Stoican au început să pună presiunea pe poarta oaspete și după câteva încercări necadrate, în minutul 60, Frăsinescu a marcat cu capul, după centrarea din lovitură liberă a lui Andrei Cristea.

Au urmat alte câteva șanse pentru ieșeni, iar din minutul 70 gazdele au făcut pasul înapoi și le-au permis astralilor să pună presiune.

În minutul 80, Astra a restabilit egalitatea prin Llullaku, dintr-un penalty acordat pentru un henţ în careu.

Pe final, ieșenii au încercat să mai înscrie o dată, fără însă a pune în realpericol poarta lui Iliev.