Remiză spectaculoasă scoasă de FC Botoșani la FC Viitorul

Formația FC Botoșani rămânbe neînvinsă în această ediție de campionat după remiza obținută aseară, în deplasare, scor 2-2 (1-1); în fața echipei FC Viitorul.

Eric a deschis scorul în minutul 12, dintr-un penalty obţinut de Ganea. Ashkovski a egalat pentru FC Botoşani, în minutuş 27, după o pasă genială a lui Ongenda şi o paradă a lui Căbuz, în faţa lui Papa. Ashkovski a înscris cu poarta goală, iar jocul era relansat.

După pauză, Iancu şi-a readus echipa în avantaj, însă botoșănenii au restabilit egalitatea în minutul 81, când Ashkovski a reuşit dubla. Ofosu a trecut uşor de Mladen în flancul stâng, a trimis puternic în şase metri, iar Ashkovski a deviat în plasă pentru 2-2. Ambele echipe puteau înscrie golul 3 pe final, dar s-a terminat 2-2.

În urma acestui egal, FC Viitorul ajunge pe locul 2, la egalitate cu Poli Iaşi, cu 11 puncte, în timp ce FC Botoşani a urcat pe 4, cu 9 puncte.