Rovana Plumb

Rovana Plumb

Ministru delegat pentru Fonduri Europene

* s-a născut la 22 iunie 1960, la București.

* licențiată a Facultății Utilaje și Ingineria Produselor Chimice, Universitatea Politehnică București (1984), este doctor în domeniul Managementul sistemelor industriale (2004).

* inginer stagiar (1984-1992) la I.P.C. Miraj București; director comercial al SC Miraj S.A. București (1992-1994); președinte al SC Gerovital Cosmetics București (1995-2000).

* secretar de stat, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului (2001-2004).

* este membru al PDSR din 1994; din 2001, al PSD; membru în Consiliul Național al PDSR, din 1998, iar din 2001 în Consiliul Național al PSD; membru al Biroului Coordonator al PSD (din 2004); președinte al Organizației de Femei PSD (2005 – martie 2015); vicepreședinte al PSD (aprilie 2005-martie 2015). La 9 februarie 2016, Rovana Plumb a fost desemnată în funcția de vicepreședinte al PSD, loc rămas vacant în urma demisiei lui Andrei Dolineaschi. În cadrul lucrărilor Consiliului Național al PSD din 20 martie 2015, Rovana Plumb a fost aleasă președintele acestui for.

* a fost președinte interimar al PSD (24 iunie-22 iulie 2015).

* deputat de Vâlcea, ales pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR, în urma alegerilor parlamentare din 28 noiembrie 2004; i-a încetat mandatul în decembrie 2007, prin demisie.

* în urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a câștigat un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 2 din Dâmbovița, pe listele USL, cu 67,14% din voturi.

* la alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016, a obținut un mandat de deputat în județul Dâmbovița din partea PSD.

* membră în Parlamentul European (aprilie-noiembrie 2007, 2009-2012), vicepreședintă a Grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților (2010-mai 2012); membră a „PES Women Executive Board” (din 2006), vicepreședintă a PES Women (din sept. 2012), membră a „Prosafe” (din 2003); membră a SIW („Socialist International Women”) (din 2005).

* a fost ministru al Mediului și Pădurilor în Cabinetul Ponta I (7 mai – 21 decembrie 2012) și ministru al Mediului și Schimbărilor Climatice în Cabinetul Ponta II (21 decembrie 2012 – 5 martie 2014).

* la 26 februarie 2014, în urma demisiilor miniștrilor liberali din Guvernul Ponta II, ministrul Mediului și Schimbărilor Climatice, Rovana Plumb a fost numită în funcția de ministru delegat interimar pentru Ape, Păduri și Piscicultură.

* a deținut funcția de ministru al Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice în Cabinetul Ponta III și IV (5 mart. 2014-17 nov.2015).

* a fost distinsă cu Ordinul Național Serviciul Credincios în Grad de Cavaler (2002).

* este coautor al lucrării „Studiul comportamentului consumatorului în economia de piață contemporană” (2002).

* deține un brevet de invenție: „Metode de tratament cosmetic cu produse cosmetice Gerovital H3 – Prof. Dr. Ana Aslan” (2001).

Postaţi un comentariu

Adresa dvs de mail nu va fi afişată.