Rugbiștii ieșeni, învinși acasă de Universitatea Cluj

Echipa de rugby Politehnica Iași a fost învinsă sâmbătă, pe Stadionul „Tepro“, de Universitatea Cluj, scor 20-29 (20-14), în etapa a V-a din SuperLigă.

În fața celui mai slab adversary întâlnit până acum, ieșenii au făcut o primă repriză bună, însă nu au reșit să înscrie niciun punct în partea secundă și s-au văzut la final învinși.

Oaspeții au început mai bine jocul și au punctat din două lovituri de pedeapsă, prin Melniciuc si Mazăre. În minutul 10, ieșenii au marcat un eseu, prin Scheepers, transformat de Plai.

Mazăre a mai transformat o lovitură de pedeapsă, însă Plai a reușit un eseu, transformat tot de el pentru ca apoi să concretizeze două lovituri de pedeapsă și să ducă scorul, în minutul 30, la 20-9. Scorul pauzei a fost stabilit de Halafihi.

În minutul 48, Boar a reușit un eseu pentru clujeni, transformat de Mazăre.

Pe fondul eliminprii temporare a lui Shaun, Mazăre a punctat dintr-o lovitură de pedeapsă, iar Rotar a stability scorul final, 20-29.

ÎN urma acestui rezultat, Politehnica Iași rămâne fără victorie în acest sezon al SuperLigii.

În următoarea etapă, Politehnica Iași va evolua în deplasare, pe terenul Științei Baia Mare.