Ştiinţa Miroslava, la un pas de surpriză

Formaţia Ştiinţa Miroslava a debutat cu o înfrângere în Liga II-a, fiind învinsă în deplasare, de ASA Târgu Mureş, scor 1-2 (1-1), dar elevii lui Cristi Ungureanu au lăsat o impresie bună la debutul pe a doua scenă a fotbalului românesc.

Gazdele încep mai bine meciul şi Licu, în minutul 15,  profită de centrarea lungă, de la mijlocul terenului, a lui Florin Ilie, şi deviază în poartă. Dominarea gazdelor continuă şi Muntean nimereşte bara în minutul 30. Replica ieşenilor vine în minutul 35, când Taciuc trimite puţin pe lângă poartă.

În minutul 40, Tăcuţanu restabileşte egalitatea cu o lovitură de cap, din 6 metri, după un corner.

Repriza a doua este echilibrată şi ieşenii speră să plece cu măcar un punct.

Cu 10 minute înainte de final, gazdele reuşesc golul victoriei prin Muntean, care înscrie din interiorul careului, după un corner din stânga.

În prelungiri, ieşenii puteau da lovitura, însă mingea şutată de Viorică trece puţin pe lângă poartă.

Antrenorul Cristi Ungureanu a folosit formula de joc: R. Avram – Cerneuţanu, Mateciuc, Tăcuţanu, G. Maxim (cpt.) – Săriţanu (Andr. Chindriş 57′), Corban (Nemţanu 71′) – Căinari, Izmană, Taciuc (Viorică 60′) – Al. Marin