Teodor Meleşcanu, ministrul Afacerilor Externe

Teodor Meleşcanu, ministrul Afacerilor Externe

* s-a născut la 10 martie 1941, în localitatea Brad, judeţul Hunedoara.

* este licenţiat al Facultăţii de Drept, Universitatea Bucureşti (1964).

* a urmat cursuri postuniversitare de relaţii internaţionale în cadrul Universităţii Bucureşti (1964-1966).

* a absolvit cursuri în cadrul Institutului Universitar de Înalte Studii Internaţionale din Geneva (1967-1970).

* din 1973 este doctor în Drept Internaţional la Universitatea din Geneva.

* din 1966 a lucrat la Ministerul Afacerilor Externe, unde a parcurs treptele ierarhice până la rangul de ambasador: ataşat diplomatic la Direcţia Juridică a Tratatelor (1966-1970), secretar III la Departamentul Organizaţii Internaţionale, Secţiunea Tratate de dezarmare (1970-1978), detaşat ca secretar la Misiunea Permanentă a României de pe lângă Organizaţia Naţiunilor Unite şi în cadrul altor organizaţii internaţionale (1978-1985), secretar I la Departamentul Securitate Internaţională şi Dezarmare în Centrala Ministerului Afacerilor Externe (1985-1990), subsecretar de stat în Departamentul America Latină, Asia şi Africa (1990 – 1991), apoi secretar de stat (1991 – 1992). În 1990 a fost promovat la rangul de consilier diplomatic, iar în anul 1992, la cel de ambasador.

* a fost ministru al Afacerilor Externe în Guvernul Nicolae Văcăroiu, în perioada 19 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996.

* începând din 1992 a predat, ca profesor universitar doctor, Drept internaţional public la Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii Bucureşti.

* a deţinut calitatea de membru în Comisia ONU pentru dreptul internaţional (1997-2011), Colegiul de redacţie al Revistei de politică internaţională şi Asociaţia de drept internaţional şi relaţii internaţionale (din 1973).

* a fost ales pe listele PDSR, în noiembrie 1996, ca senator de Prahova, în legislatura 1996-2000.

* în perioada 1994-2007 a exercitat profesia de avocat în cadrul biroului individual de avocatură, în calitate de membru al Baroului Municipiului Bucureşti.

* în legislatura 2004-2008 a fost senator de Prahova din partea Alianţei Dreptate şi Adevăr (D.A.).

* în urma remanierii guvernamentale de la 5 aprilie 2007 a fost numit în funcţia de ministru al Apărării Naţionale în Guvernul Tăriceanu, funcţie ocupată până la 22 decembrie 2008. În perioada 15 ianuarie – 29 februarie 2008, a fost ministru interimar al Justiţiei.

* în urma alegerilor parlamentare de la 30 noiembrie 2008, Teodor Meleşcanu a obţinut cel de-al treilea mandat de senator, reprezentând Partidul Naţional Liberal.

* la 26 februarie 2012 a fost propus de preşedintele Traian Băsescu pentru funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe (SIE).

* membru PDSR în perioada 1996-1997, părăseşte partidul cu ocazia Conferinţei Naţionale de la 21 iunie 1997 şi fondează partidul Alianţa pentru România (APR), alături de câţiva foşti membri ai PDSR. A fost ales preşedinte al formaţiunii, în decembrie 1997, şi reales, în martie 2001.

* a candidat, din partea Alianţei pentru România, la alegerile prezidenţiale din 26 noiembrie 2000, obţinând 1,9% din totalul voturilor.

* în ianuarie 2002, în urma comasării prin absorbţie a Alianţei pentru România cu Partidul Naţional Liberal, Meleşcanu devine vicepreşedinte al PNL. Este reales ca vicepreşedinte al PNL, funcţie pe care o ocupă până în 2010.

* la 27 februarie 2012 a anunţat că s-a autosuspendat din calitatea de membru al PNL.

* la 22 septembrie 2014 şi-a depus demisia de la conducerea SIE.

* şi-a depus, la Biroul Electoral Central, dosarul de candidat independent la alegerile prezidenţiale, la 23 septembrie 2014. În primul tur al alegerilor prezidenţiale, desfăşurat la 2 noiembrie 2014, Teodor Meleşcanu a obţinut 1,09% din voturi.

* la 10 noiembrie 2014 a fost propus în funcţia de ministru al Afacerilor Externe de prim-ministrul Victor Ponta şi, tot în această zi, preşedintele Traian Băsescu a semnat decretul de numire în această funcţie. La 18 noiembrie 2014, Teodor Meleşcanu a demisionat, fiind apoi numit consilier pe probleme de securitate şi apărare de Victor Ponta.

* în ianuarie 2016 s-a înscris în Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE).

* este autor de monografii, cursuri universitare, studii şi articole, publicate în ţară şi în străinătate.

Postaţi un comentariu

Adresa dvs de mail nu va fi afişată.