Tiago, titular în victoria Insulelor Capului Verde

Jucătorii formației CSM Politehnica Iași, Tiago, Platini si Kizito au evoluat marți seară în meciurile ehipelor lor naționale din zona africană a preliminariilor Campionatului Mondial.

Tiago Almeida a fost integralist în victoria cu 2-1 a echipei Insulelor Capului Verde în deplasarea din Africa de Sud. Platini a intrat în minutul 78. Kizito a jucat repriza a doua a partidei pierdute de Uganda, scor 0-1, îndeplasarea din Egipt.

În urma acestor rezultate, Insulele Capului Verde ocupă locul al doilea în grupa de calificare, la egalitate cuocupanta primului loc, în timp ce Uganda se află tot pe poziția a doua în grupa de calificare, la două puncta în spatele Egiptului.

Un alt fotbalist al CSM Politehnica, Marius Chelaru, nu a prins lotul de tineret al României în partida pe care „tricolorii mici“ auterminat-o la egalitate, scor 1-1, în fața Elveției, într-un meci din preliminariile Campionatului European.