Trei puncte importante luate de FC Botoșani la Călărași

FC Botoșani s-a impus cu scorul de 2-0 (2-0), în deplasarea de la Călărași și în proporție de 99% și-a asigurat prezența în Liga 1 în sezonul următor.

În minutul 27, Golofca pătrunde în careu, este blocat de Sîrghi și Luchin iar centralul Istvan Kovacs arată punctul cu var. Fulop execută și marchează. Gazdele ies la joc după primirea golului, dar nu reușesc egalarea chiar dacă Martin Fraisl a făcut câteva greșeli mari. În minutul 45, Golofca marchează pentru 2-0 cu o execuție extraordinară.

Repriza secundă începe cu o șansă de gol a lui Fabbrini după care Gabi Iancu este aprope de a reduce din diferență.

Gazdele domină steril, fără să-și creeze ocazii mari la poarta lui Frasil.

Meciul se încheie cu scorul de 2-0 pentru FC Botoșani, care acumulează 32 de puncte în timp ce Dunarea Călărași rămâne cu 21 de puncte.