Unii cu ocaziile, alții cu golurile

Formația CSM Politehnica Iași a fost învinsă luni seară, pe teren propriu, scor 0-2 (0-1), de Sepsi Sfântu Gheroghe, în ultimul meci al etapei a VIII-a a Ligii I.

Ieșenii au început bine jocul, instalându-se încă din primele minute în terenul advers. Paradele lui Fejer și imprecizia lui Jo au făcut ca tabela să rămânănă neschimbată timp de jumătate de oră. Pe fondul dominării gadelor, covăsnenii au punctat la unica fază mai importantă avută în prima rperiză, cu largul concurs al lui Spătaru și Kelava.

Ieșenii au continuat să preseze, însă Jo, Kizito și Cristea nu au reuşit să-l învingă pe Fejer.

În repriza a doua, ieșenii au dominat teritorial, fără a-și mai crea însă ocazii mari de gol ca în prima repriză.

În minutul 84, la un contraatac, Sepsi și-a securizat victoria. Servit excelent de Papsys, Herea a șutat plasat, din marginea careului.