Victorie clară pentru FC Botoșani

Formația FC Botoșani s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 3-0 (3–0), în fața echipei Juventus București.

Prima repriză a fost la discreția elevilor lui Costel Enache, care au au deschis scorul încă din minutul 5. Mihai Roman i-a pasat în lateral lui Achim, care a centrat în faţa porţii. Golofca a venit demarcat şi a împins balonul în plasa porţii, la prima ocazie a partidei. Defensiva gazdelor a fost prinsă pe picior greşit.

În minutul 20 s-a făcut 2-0 pentru oaspeți. Golofca a scăpat pe contraatac, a trimis în centrul careului, un fundaş al gazdelor a scăpat mingea de sub control, iar Roman a profitat. Fostul mijlocaş de la Rapid şi Toulouse l-a învins cu sânge rece pe Drăghia.

Scorul final a fost stabilit de Axente în minutul 31. La capătul unei acţiuni colective, Achim şi Axente au realizat un un-doi, iar atacantul moldovenilor a scăpat singur cu Drăghia. Axente a trimis cu mult calm, pe jos, la colţul lung.

Repriza secundă nu a mai adus nimic notabil pe tabela de marcaj, astefl că botoșănenii s-au impsu cu scorul de 3-0.