Victorie de moral pentru FC Botoșani

Formația FC Botoșani a terminat sezonul regulat pe locul 8, cu 39 de puncte, după s-a impus sîmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, în fața echipei Gaz Metan Mediaș.

Cea mai improtantă fază a priemi reprize s-a consumat în mintuul 37, când Golubovic e tras în careu de Mitic, a ştiut să cadă şi să îl impresionează pe Colţescu. Mihai Roman a executat penalty și gazdele conduceau cu 1-0.

În repriza a doua , tot botoșănenii au fost mai periculoși, însă Muşat a şutat de la 30 de metri, puțin peste poarta lui Pleşca, în minutul 64, perntru ca zece minute mai târziu portarul oaspeților să se remarce la șutul lui Axente.

Scor final 1-0 și botoșănenii trimit indirect Iașul în play-off în detrimentul wechipei Dinamo București.