Victorie în deplasare pentru FC Botoșani

Formaţia FC Botoşani a învins luni seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci contând pentru etapa a 16-a a Ligii 1.

Prima parte a jocului a fost echilibrată, cu un plus pentru botoșăneni, care au reușit deschiderea scorului în primul minut de prelungiri. Petrovik l-a faultat în careu pe Mihai Roman, iar arbitrul George Găman a arătat punctul cu var. Laurenţiu Buş a transformat sigur, cu un şut în stânga lui Miron.

În repriza a doua, botoșănenii au rezolvat repede soarta jocului. În minutul 55, Bordeianu a şutat slab de la distanţă, iar Burlacu intervenit nefericit şi a trimis mingea în propria poartă.

Gazdele au încercat să revină în joc, însă ocaziile mari de gol au venit tot la poarta lui Miron. Moruțan, Kuku, Buș și Bordeianu fiind aproape de golul al treilea.

Din minutul 79, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Attila Hadnagy, pentru cumul de cartonaşe galbene.

S-a terminat 2-0 și botoșănenii se menţine pe locul 4, cu 28 de puncte.