Victorie muncită în fața Voluntariului

Echipa CSM Politehnica Iași a câștigat vineri seară, pe teren propriu, scor 2-1 (1-0), partida disputată în compania formației FC Voluntari, într-un meci contând pentru etapa a X-a a Ligii.

Ieșenii au început bine meciul și prima ocazia a venit în minutul 6, când Jo nu a ajuns la o minge centrată bine de Cristea, de pe partea dreaptă. După numai un minut, ieșenii au deschis scorul. Sin a centrat de pe stânga, iar Balaur a deviat în proprie poartă.

După primirea golului, ilfovenii au echilibrat disputa și Maftei a trimis puțin peste poartă, în minutul 25.

În partea a doua a jocului, meciul a fost unul echilibrat, cu oaspeții încercând să resbiliească egaliateta și cu ieșenii replicând periculos pe contraatac. La una dintre aceste contre, în minutul 61, Ștefănescu l-a găsit bine pe Kizito în marginea careului, însă șutul ugandezului a fost reținut de portar advers.

După numai cinci minute, la o fază spectaculoasă creată de mijlocașii ieșeni, Jo a înscris din interiorul careului.

La faza imediat următoare, ilfovenii înscriu și ei, Voduț învingându-l pe Koșelev cu un șut de la 20 de metri.

Oaspeții au dominat teritorial ultimul sfert de or, fără însă a reuși să mai pună în pericol poarta ieșeană.

Scor final 2-1 și elevii lui Flavius Stoican urcă pe locul 8 în clasament, la trei puncte de ultimul loc ce permtie intrarea în play-off.